Kino na Uniwersytecie Ekonomicznym

Organizacja kina samochodowego – o czym nie możesz zapomnieć ?

Co do zasady organizacja kina samochodowego sprowadza się do zadbania o te same elementy, co przy organizacji kina plenerowego na leżakach, o czym pisałem już jakiś czas temu w artykule „8 porad jak zorganizować kino plenerowe”.
Przy kinie samochodowym warto jednak zwrócić uwagę na dwa dodatkowe zagadnienia.

Dźwięk w kinie samochodowym

W odróżnieniu od kina na leżakach, gdzie stosowane jest nagłośnienie tradycyjne czyli kolumny głośnikowe w kinie samochodowym stosuje się nagłośnienie radiowe lub też tzw. nagłośnienie hybrydowe.

Nagłośnienie radiowe

Przy nagłośnieniu radiowym stosuje się transmitery – nadajniki radiowe, dzięki którym ścieżka dźwiękowa nadawana jest na falach radiowych. Każdy uczestnik seansu może nastawić radioodbiornik samochodowy na konkretną częstotliwość i odbierać sygnał dźwiękowy w swoim radioodbiorniku samochodowym. W praktyce wygląda to tak, że przed seansem na ekranie kinowym wyświetlana jest krótka informacja wraz z podaną częstotliwością.

Nagłośnienie hybrydowe

Nagłośnienie hybrydowe to połączenie tradycyjnych głośników z nadajnikiem radiowym. Ma to sens, jeśli w organizowanym przez nas kinie samochodowym wydzielamy także strefę leżakową dla niezmotoryzowanych uczestników seansu filmowego.

Pozwolenie na użytkowanie częstotliwości radiowej

kino samochodowe i nagłośnienie radiowe
Zgodnie z Ustawą o Prawie Telekomunikacyjnym można stosować transmitery radiowe bez konieczności uzyskiwania dodatkowych pozwoleń oprócz tych, które uzyskał producent urządzenia, jednak dotyczy to urządzeń o małej mocy np. mini transmitery do zapalniczki samochodowej, gdzie ich zasięg to zaledwie kilka metrów. W kinie samochodowym, aby 'pokryć dźwiękiem’ teren o promieniu 50-200m potrzebne są mocniejsze transmitery, których już zastosowanie wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jak uzyskać pozwolenie UKE na użytkowanie częstotliwości radiowej ?

Przede wszystkim należy złożyć wniosek do Urzędu Komunikacji Elektronicznej dot. zgody na czasowe używanie urządzenia radiowego w celu zapewnienia okazjonalnego przekazu. Wniosek można znaleźć na stronie urzędu i należy podać w nim m.in.:

  • Dane wnioskodawcy
  • Datę rozpoczęcia emisji (decyzja wydawana jest na 30 dni)
  • Dokładny adres lokalizacji stacji nadawczej (nadajnika i anteny)
  • Współrzędne WGS-84 lokalizacji nadajnika
  • Wysokość terenu (m.n.p.m.)
  • Teren objęty zasięgiem

a także parametry techniczne emisji takie jak:

  • Częstotliwość środkowa
  • Polaryzacja
  • Moc ERP
  • Typ nadajnika, anteny, fidera
  • Nr świadectwa homologacji lub deklaracji zgodności nadajnika
  • Tłumienie

W sumie do wypełnienia we wniosku potrzebne jest wpisanie ok. 50 danych. Niestety wniosek jest dość skomplikowany i wypełniając go po raz pierwszy musimy uzbroić się w cierpliwość i czas.

Poprawnie wypełniony wniosek należy podpisać elektronicznie oraz przesłać przez platformę ePUAP. Urząd ma 30 dni na wydanie decyzji a rzeczywisty czas oczekiwania uzależniony jest od ilości wniosków spływających z całej Polski. Dlatego też w sezonach letnich, kiedy kin samochodowym odbywa się najwięcej, najlepiej bezpiecznie przyjąć, że czas potrzebny na przydzielenie przez UKE częstotliwości, złożenie wniosku i dokumentacji oraz wydanie decyzji przez urząd to ok. 2-3 tygodnie.

Oczywiście, może się zdarzyć, że cała procedura potrwa kilka dni, jednak lepiej załatwić formalności na tyle wcześnie, aby nie czekać do ostatniego dnia przed planowaną imprezę na decyzję. Musimy pamiętać, że organizując kino samochodowe z dźwiękiem nadawanym radiowo, bez pozytywnej decyzji narażamy się na sankcje karne.

Wymagane dokumenty

Wraz z wnioskiem o udzielenie zgody na korzystanie z częstotliwości radiowej należy złożyć komplet dokumentów:

  • Świadectwo homologacji lub deklaracji zgodności nadajnika radiowego
  • Potwierdzenie opłaty skarbowej
  • Potwierdzenie opłaty za użytkowanie częstotliwości

Koszty pozwolenia UKE

Koszty wynoszą 80-400 zł i uzależnione są od lokalizacji, gdzie nadajnik radiowy będzie użytkowany. Drożej będzie w centrum Warszawy czy Krakowa, niż w małej miejscowości poza zabudowaniami (wpływ na to ma m.in. ilość urządzeń radiowych pracujących w okolicy). Warto zaznaczyć, że pozwolenie wydawane jest na okres 30 dni i niezależnie, czy zorganizujemy jeden seans, czy 30 seansów dzień po dniu, stawka będzie taka sama.

Przydatne linki

Podsumowanie

Jako organizator musisz być świadomy, że zgoda na wykorzystywanie danej częstotliwości jest konieczna i bierzesz za to odpowiedzialność. Poproś o pomoc swojego podwykonawcę!
Najczęściej profesjonalne firmy wszelkie formalności załatwiają w ramach wykonywanej usługi a organizator wraz kinem samochodowym kupuje sobie tzw. „święty spokój”

Zorganizuj z nami kino plenerowe lub kino samochodowe

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń. Przygotujemy dla Ciebie szczegółową ofertę cenową.
Tel. +48 503 061 909

Formularz kontaktowy


Udostępnij

Autor

Od 2009 roku jestem właścicielem firmy kinomobilne.pl zajmującej się organizacją oraz obsługą techniczną plenerowych pokazów filmowych. Wśród moich klientów jest setki instytucji państwowych, uczelni wyższych, lokalnych domów kultury oraz firm takich jak Polpharma, Kolporter, Profiauto czy Tauron Arena.