Strefa kibica z ekranem led podczas euro 2020

Jak zorganizować strefę kibica podczas Euro 2020?

Wielkimi krokami zbliża się święto wszystkich kibiców — Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2020. Nazwa może być myląca , gdyż początkowo, według obowiązującego terminarza, impreza miała mieć miejsce już w tamtym roku. Pandemia koronawirusa zaprzepaściła jednak nadzieję na organizację największego turnieju strefy UEFA w pierwotnym terminie. Mistrzostwa zostały przeniesione na lato 2021 roku, ze względu na krytyczną sytuację na starym kontynencie.

Jak przy każdej tego typu imprezie, w szczególności takiej rangi, towarzyszyć jej będą setki różnego rodzaju eventów, nawiązujących do tematyki sportowej. Obecnie ponownie otwierają się restauracje i bary, możliwa jest także organizacja imprez plenerowych. W związku z luzowaniem obostrzeń związanych z pandemią i zbliżającym się turniejem widać duże zainteresowanie tworzeniem stref kibica Euro 2020. Jest to dobry krok w kierunku reaktywacji gospodarczej wielu podmiotów. Strefy kibica przyciągają wiele osób, które cenią sobie rozrywkę w szerszym gronie i przeżywanie piłkarskich emocji wśród społeczności. Są to też potencjalni klienci, którzy napędzą powrót do rzeczywistości po lockdownie. Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje jak zorganizować strefę kibica, ile to kosztuje i jakich formalności należy dopełnić.

Strefa kibica na EURO 2020

Ważnym aspektem powstawania strefy kibica jest oczywiście wybór miejsca. Może być to lokal gastronomiczny, hotel bądź otwarta przestrzeń czyli np. miejski park lub plac. O ile stworzenie strefy kibica w restauracji czy pubie nie wymaga wielu dodatkowych formalności, to należy pamiętać, że organizacja tego typu eventów w plenerze może wymagać zezwoleń lokalnych. Wszelkie informacje na temat wymaganych zgód na zorganizowanie plenerowych stref kibica i dostępnych miejsc można otrzymać w miejscowym urzędzie.

W związku z nadal panującą pandemią COVID-19 wymagane jest też stosowanie reżimu sanitarnego i dostosowanie się do obecnych obostrzeń. Zalecenia Ministerstwa Zdrowia i warunki organizacji tego typu zgromadzeń zmieniają się z tygodnia na tydzień. Te, które obowiązują dzisiaj mogą być nieaktualne w przyszłości. Wszystkie zalecenia i rozporządzenia w tej sprawie najlepiej śledzić na bieżąco, bezpośrednio na stronach rządowych.

Pozostaje jeszcze kilka, bardzo ważnych kwestii, o których trzeba pamiętać przy tworzeniu strefy kibica. Są to warunki formalne i techniczne samej transmisji meczów. Na tych aspektach organizacji strefy kibica Euro skupimy się w dalszej części. Objaśnimy, jaki należy posiadać sprzęt i gdzie zgłosić się po licencję na transmitowanie meczów Euro 2020.

Telebim do strefy kibica

Tegoroczne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej rozpoczynają się 11 czerwca, meczem Turcja-Włochy, a kończą 11 lipca, wielkim finałem na Wembley. Wszystkie mecze faz grupowych i pucharowych zaczynają się o określonych godzinach: 15:00, 18:00 i 21:00. Ze względu na to, że wiele spotkań przeprowadzanych będzie w dzień, niemożliwe jest transmitowanie ich za pomocą wieloformatowych ekranów projekcyjnych i projektorów cyfrowych stosowanych w kinie plenerowym bądź też w kinie samochodowym. Jest to wygodne i o wiele tańsze rozwiązanie, jednak nie sprawdzi się ono w warunkach mocnego oświetlenia słonecznego. W świetle dziennym obraz z projektora jest praktycznie niewidoczny. Ta opcja sprawdzi się jedynie w zaciemnionych pomieszczeniach bądź warunkach nocnych.

Koniecznym jest wynajem ekranów LED czyli tzw. dioda. Są to telebimy, zbudowane z modułów o wielkości ok. 0,5×0,5 m. Dzięki niewidocznemu połączeniu elementów można z nich skonstruować ekran o praktycznie każdej wielkości. Przy tworzeniu strefy kibica pamiętajmy jednak, że ich głównym celem jest zapewnienie wysokiej jakości transmisji i dobrej widoczności, nawet przy dużej powierzchni strefy i tłumie kibiców. Do spełnienia tych warunków potrzebny jest telebim o szerokości minimum 5 metrów.

Telebim LED

Ile kosztuje wynajem telebimu do strefy kibica ?

Koszt wynajmu ekranu diodowego zależny jest oczywiście od jego wielkości oraz samej jakości ekranu LED (wielkość piksela, kontrast etc.). Wypożyczenie niewielkiego telebimu, o szerokości 5 metrów, to koszt około 4-6 tysięcy złotych netto dziennie. Aby wyliczyć całkowity nakład pieniężny, do wyżej wymienionej kwoty należy doliczyć koszty zużycia prądu (wynajem agregatu). Oczywiście, przy wynajmie długoterminowym, stawki ustalane są indywidualnie. Warto skorzystać z tej opcji, gdyż całe Mistrzostwa Europy trwają aż miesiąc. Większy ekran to większy koszt, ale też okazja na przyciągnięcie większej ilości kibiców. Zapewnienie adekwatnej jakości transmisji i przesyłu sygnału jest gwarancją atrakcyjności strefy kibica.

Licencje – zgoda na transmisję meczów Euro 2020

Bardzo ważną kwestią formalną jest wykupienie licencji na transmisję meczów Mistrzostw Europy 2021. Tylko uzyskanie wymaganych pozwoleń gwarantuje możliwość w pełni legalnej organizacji strefy kibica. Podobnie, jak podczas poprzedniej edycji turnieju, jedynym oficjalnym nadawcą i licencjodawcą jest TVP. Zgłoszenia dotyczące organizacji stref kibica można wysyłać poprzez stronę internetową Telewizji Polskiej. Można tam również dokonać opłat licencyjnych koniecznych przy komercyjnych pokazach meczów. Całość procesu jest zautomatyzowana. Po wypełnieniu formularza organizator strefy kibica otrzymuje unikalny numer zgłoszenia i szczegółową instrukcję, opisującą krok po kroku jak uzyskać niezbędne zgody. Dokładny cennik udzielania licencji znajduje się na stronie: https://licencje.tvp.pl/46842251/cennik.

Ile kosztuje licencja na transmisję meczów podczas EURO 2020 ?

Zgody, niezbędne do organizacji strefy kibica, można kupić w pakiecie Podstawowym, Rozszerzonym lub Premium. Ceny za licencję zaczynają się od 2000 zł + VAT za pierwszy pakiet. Dotyczy on głównie lokali gastronomicznych i obejmuje zezwolenie na korzystanie z kanałów TVP na całe Euro na własnym źródle sygnału oraz wpis na oficjalną listę Stref Kibica TVP. Koszt dotyczy opłaty za 1 ekran. Kolejne pakiety są bardziej rozbudowane. W ich skład wchodzi dodatkowo sprzęt dekodujący sygnał satelitarny i możliwość skorzystania z portu MULTICAST IP. Warto dodać, że ze względu na konieczność zapewnienia najwyższej jakości sygnału, licencjodawca nie zaleca uzyskiwania go z Naziemnej Telewizji Cyfrowej

Organizując komercyjną transmisję, czyli otwarte, plenerowe strefy kibica niezbędne jest też wykupienie licencji UEFA. Koszt zgody na pokazy publiczne zależny jest od wielkości strefy, czyli deklarowanej liczby widzów. Ceny zaczynają się od 1000 euro za strefę kibica o liczebności do 1000 osób. Przy większej oczekiwanej liczbie kibiców należy dokonać adekwatnej opłaty licencyjnej. Najwyższa, dla stref kibica, które zgromadzą powyżej 10 001 osób, to koszt 12000 euro.

Czy można zakupić pozwolenie na transmisję tylko jednego meczu ?

Niezależnie od tego, czy w strefie będzie wyświetlony jeden mecz, czy wszystkie, koszt wykupienia dostępu jest stały. Licencja na transmisję meczów w strefach kibica obejmuje wszystkie 51 spotkań rozgrywane w ramach Euro 2020. Informacje te zostały potwierdzone w Biurze Licencji TVP. Opłata licencyjna UEFA również jest niezależna od ilości pokazywanych meczów i obejmuje transmisję całości Mistrzostw Europy.

Udostępnij