Kino w czasie epidemii. Czy kino samochodowe stanie się alternatywą dla tradycyjnych kin w 2020 roku?

Świat już nigdy nie będzie taki sam – te lub podobne słowa wypowiadane są za każdym razem kiedy świadkami jesteśmy wydarzeń niezwykłych. Niestety również kiedy dotykają nas okoliczności tragiczne bliżej czy dalej szykują się zmiany co pewnie dla wszystkich jest sprawą naturalną jednak transformacja nastąpi po prostu z dnia na dzień i to z ogromną prędkością.

Koronawirus położył na łopatki wiele firm jednoosobowych i te zatrudniające kilka, kilkanaście czy setki pracowników. Jak to bywa w dżungli niektóre branże skorzystają na zmianach lecz w zdecydowanej większości niestety świadkami jesteśmy wielu tragedii. Między innymi branża rozrywkowa mocno ucierpiała i wiele firm przestało istnieć, tak po prostu. Ograniczenia narzucone na społeczeństwo i działania prewencyjne wymusiły na nas korzystanie z różnych form rozrywki, której bezmiar doświadczać możemy przez ekran laptopa czy smarftona. No, ale jak długo? No ileż można? Jak uczy historia nawet w czasie okupacji czy to hitlerowskiej czy socjalistycznej wielkiego brata ze wschodu każda forma rozrywki była swoistym zaworem bezpieczeństwa dla ludzi. Igrzysk i chleba oraz może trochę wiary w Boga wystarczyło byśmy jako naród przetrwali, nie zwariowali. Mimo ówczesnych ograniczeń, wolności sprowadzonej do pozornego minimum znalazł się czas i miejsce by móc dać odpocząć od szarości dnia codziennego. Obecnie pozamykani w domach możemy jedynie planować lub marzyć o tym co będzie kiedy już można będzie!

Kiedy powrócą imprezy plenerowe ?

Powrót do normalności o ile coś jeszcze dotknie nas jakaś normalność wprowadzony będzie stopniowo. Z dnia na dzień nie otworzą się galerie, kina, teatry i od piątku do niedzieli grać będą wielkie sceny bawiąc tysiące głodnych rozrywki ludzi. Jak to będzie wyglądało? Przez jakiś czas będą jeszcze obowiązywały obostrzenia co do ilości zgromadzonych ludzi, odległości między osobami oraz wszelkie już powszechne stosowane środki dezynfekcji jako „nowy savoir vivre”. Czy możliwe będzie organizowanie rozrywki stosując się do takich nakazów? I tu znów pojawia się zasada dżungli – przetrwa mocniejszy czy sprytniejszy, ktoś skorzysta, bo niestety ktoś traci.

Kino samochodowe – recepta na bezpieczną, bezkontaktową imprezę plenerową

Jedną z nielicznych form, które są stanie niemalże w 100% dostosować się do zaleceń w okresie przejściowym jest kino samochodowe. Tak, to klasyczne wręcz legendarne kino letnie oglądane z fotela auta często pożyczanego od rodziców, bo droższe, większe i można zrobić wrażenie nie tylko na swojej partnerce, no właśnie… Prawdopodobnie zalecane odległości między ludźmi będą wciąż na poziomie 1,5m -2m no ale też nie popadając w absurdy para zakochanych, która w domu pije z jednego kubka bardziej się nie zarazi jadąc tym samym pojazdem na samochodowe kino plenerowe. Niewątpliwie zaletą takiej organizacji kina jest to, że pojazdy stoją w pewnych odległościach od siebie i widzowie siedząc w swoich pojazdach nie mają praktycznie kontaktu między sobą.
Samochodowe kino letnie na parkingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Czy kino samochodowe przeżyje renesans w dobie COVID-19 ?

Na chwilę obecną ciężko to jeszcze stwierdzić, gdyż w naszej strefie klimatycznej sezon kin samochodowych przypada na miesiące od maja do września, jednak patrząc na sytuację w USA w cieplejszych stanach jak choćby Texas, gdzie kina samochodowe funkcjonują praktycznie przez cały rok zaobserwowano 100% wzrost zainteresowania kinem samochodowym.

Jest to rozrywka tańsza niż organizacja wielkiego koncertu i co najważniejsze równie emocjonująca – kino samochodowe przed koronawirusem stanowiło max 7% całości plenerowych pokazów filmowych. Paradoksalnie sytuacja wywołana covid-19 spowoduje, że kino samochodowe w 2020 roku najprawdopodobniej przeżyje renesans także w Polsce, a wiele młodych ludzi poczuje magię takiej formy oglądania filmów znaną najczęściej ze starych filmów amerykańskich.

Jak to działa w praktyce ?

Organizator takiego pokazu wyznacza miejsce gdzie mogą parkować samochody (utwardzone, z dobrą ewakuacją), a ekran kina plenerowego jest tak usytuowany by nawet z ostatnich rzędów móc doskonale widzieć to co dzieje się na „telepatrzydle”. Co więcej, obecnie technologia pozwala włączyć w swoim samochodzie radio, ustawić je na wcześniej ustaloną, wyświetlaną na ekranie częstotliwość i słyszymy doskonale ścieżkę dźwiękową filmu! Czasem patrząc z boku na takie samochodowe kino można uśmiechnąć się gdyż wszyscy pozamykani w pojazdach słuchają dźwięków z filmu a na zewnątrz panuje względna cisza… głuche
kino plenerowe.
Ikea Kraków. Kino samochodowe na parkingu

Podsumowanie

Świetne rozwiązanie dla organizatorów imprez pod względem atrakcyjności i zachowania wszelkich wytyczny w przejściowym czasie powrotu do normalności. Jednocześnie dla osób, które szczególnie obawiają się zarażenia taka rozrywka jaką daje samochodowe kino plenerowe to niezwykły komfort i bezpieczeństwo jakiego nie doświadczą w typowym kinie czy na koncercie. Miejmy tylko nadzieję, iż repertuar jaki wybierać będą organizatorzy zadowoli większość widzów lub być może na podstawie głosowania internetowego wszyscy będą mieli jakiś wpływ na to co oglądać będziemy przez przednią szybę samochodu….

Udostępnij